Zasilanie awaryjne stacji benzynowej z agregatu prądotwórczego ?

Jaki agregat prądotwórczy
do awaryjnego zasilania stacji benzynowej ?

Stacja benzynowa i jej zasilanie awaryjne z uwagi na urządzenia które należy zasilić agregatem prądotwórczym jest obiektem specyficznym.

Najbardziej wymagające na stacji paliw są pompy elektryczne stosowane w dystrybutorach benzyny i LPG. Te w dystrybutorach LPG to silniki często o mocy 3 kW, słabsze silniki są stosowane dystrybutorach paliw płynnych benzyny i oleju napędowego. Zasilanie awaryjne stacji paliw w zależności od ilości dystrybutorów i mocy zastosowanych tam silników elektrycznych może okazać się bardzo wymagające pod względem zapotrzebowania na moc z agregatu prądotwórczego.

Możemy wyliczać moc jaką powinno posiadać zasilanie awaryjne na podstawie danych technicznych urządzeń elektrycznych, jednak dużo prostszym sposobem jest zlecenie pomiarów elektrycznych które potwierdzą nam zapotrzebowania maksymalne i średnie na energię z generatora prądotwórczego. Będziemy wtedy pewni jakiej mocy agregat prądotwórczy zainstalować, aby bezproblemowo poradził sobie z zasilaniem stacji na wypadek awarii.

Przykładowe urządzenia na stacji benzynowej których podłączenie do zasilania awaryjnego pozwoli na funkcjonowanie firmy w przypadku awarii zasilania podstawowego:

  • dystrybutor LPG – 3 kW
  • 4 dystrybutory paliw – 10 kW
  • UPS kas fiskalnych, komputery, drukarki  – 5 kW
  • oświetlenie stacji paliw – 10 kW

Minimalna moc agregatu – 30 kVA ,
Optymalna moc agregatu – 40 kVA.
Dane przykładowe nie będące podstawą do podejmowania decyzji.
Każda lokalizacja którą chcemy wyposażyć w zasilanie awaryjne powinna mieć zrobione pomiary lub dokładne wyliczenia.

Wiemy jakie są wymagania odnośnie mocy agregatu. Teraz przyszła kolej na podjęcie decyzji o miejscu jego montażu.  Mamy tutaj klika możliwych wariantów :

  • specjalne pomieszczenie na agregat prądotwórczy
  • montaż agregatu obudowanego na tyłach stacji
  • specjalny kontener w którym możemy zainstalować agregat w wersji otwartej

Jeśli jest możliwość montażu agregatu prądotwórczego w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu to sprawa jest prosta, gorzej jeśli takiego miejsca nie ma przygotowanego. Wtedy należy zastanowić się nad lokalizacją agregatu na zewnątrz najczęściej na tzw zapleczu stacji benzynowej.

Czy agregat do pracy awaryjnej na stacji benzynowej powinien mieć zbiornik paliwa zapewniający długi czas pracy ?
Odpowiem przewrotnie – powinien ! Paliwa na stacji nie zabraknie tego możemy być pewni, ale odkładanie w czasie decyzji o dotankowaniu agregatu z niewielkim zbiornikiem może doprowadzić do sytuacji w której nie będziemy mieć zasilania do dystrybutorów.

Czy agregat prądotwórczy na stacji benzynowej powinien mieć układ samoczynnego załączania rezerwy SZR ATS AMF?
O zaletach posiadania takiego układu przełączającego można by pisać długo. Tutaj zaznaczmy że pracownicy którzy odbyli przeszkolenie z obsługi agregatu prądotwórczego  – boją się agregat uruchomić nie mówiąc już o przełączeniu zasilania. Są to nasze długoletnie obserwacje, pomijając fakt że agregaty nie są nawet okresowo uruchamiane w celu kontroli i serwisu. Układ automatyki zasilania sprawia że większość tych czynności dzieje się niejako bez potrzeby ingerencji człowieka, łącznie z okresowymi rozruchami generatora prądotwórczego.


Komentarze 0