Gdzie umieścić agregat prądotwórczy w domu jednorodzinnym ?

Idealne sytuacje się nie zdarzają …. dlatego nie będziemy brali pod uwagę specjalnego pomieszczenia przeznaczonego na agregat prądotwórczy. Najczęściej wykorzystywanym miejscem na agregat prądotwórczy jest garaż samochodowy choć wybór miejsca na zespół agregatu nie jest ograniczony tylko do pomieszczenia w którym trzymamy na co dzień samochód. Jeśli jednak zdecydujemy się na garaż bardzo często okazuje się, że agregat zajmuje nam sporą jego część – jeśli chcemy postawić go na poziomie podłogi . Na szczęście jest na to rozwiązanie – wystarczy wykonać specjalną półkę pod agregat i powiesić go na ścianie. Dlaczego specjalną ktoś zapyta – ano dlatego że powinna spełnić parę podstawowych wymagań wśród których jest też jej niepalność.
Ważną rzeczą o której należy pamiętać planując posadowienie generatora jest odległość od przyłącza elektrycznego lub głównej rozdzielni elektrycznej, same przewody elektryczne i ich położenie mogą solidnie obciążyć budżet. Oczywiście jest także możliwe posadowienie agregatu prądotwórczego na zewnątrz budynku, w specjalnej obudowie odpornej na warunki atmosferyczne. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety (oraz koszty). Niezależnie od sposobu montażu agregatu trzeba pamiętać o prawidłowym odprowadzeniu spalin oraz wydajnej wymianie powietrza w pomieszczeniu z pracującym agregatem prądotwórczym. Zwykłe uchylenie okna może nie wystarczyć potrzebny jest nawiew zimnego i wywiew ciepłego powietrza z pomieszczenia.


Komentarze 2

 1. Ja swój trzymam w kotłowni. Nie zajmuje dużo miejsca, a używany jest jedynie okazjonalnie w przypadku awarii zasilania. Mam model Barracuda 2800 3F, agaregat nie pali dużo, a i głośność jest w normie. Zresztą kto zwraca na to uwagę – liczy się, że jest prąd:)

 2. Trzymanie agregatu w kotłowni to norma, jednak praca agregatu w kotłowni to już inna para kaloszy.
  Do pracy agregatu musi być zapewniony odpowiedni dostęp powietrza i odprowadzanie spalin.
  Uruchomienie agregatu w kotłowni stwarza kilka zagrożeń !
  – brak powietrza do wentylacji i chłodzenia agregatu
  – odprowadzanie spalin z agregatu

  – możliwość wystąpienia zakłóceń działania różnych pieców związanych z nieprawidłową cyrkulacją powietrza

  Reasumując – kotłownia do przetrzymywania agregatów lub ich CHIŃSKICH odpowiedników się nadaje, niestety pracy agregatu w kotłowni nie polecamy !!!