Agregat prądotwórczy

Jaki agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy – jak dobrać moc ? Kupno agregatu – jaki agregat wybrać ? Jak dobrać moc agregatu ?

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem składającym się z silnika spalinowego i prądnicy. Więc każde urządzenie z silnikiem spalinowym i prądnicą możemy nazwać agregatem prądotwórczym lub generatorem prądotwórczym. Choć w przypadku np. zespołu silnika turbinowego zespolonego z prądnicą, określenie agregat prądotwórczy już nie będzie tak precyzyjne, tutaj odpowiedniejsze będzie określenie generator prądotwórczy.  Precyzując przy agregacie prądotwórczym będziemy mówili o silniku spalinowym jako źródle napędu dla prądnicy.

Występujące w agregatach prądotwórczych silniki spalinowe zasilane bywają różnym paliwem, oczywiście najbardziej popularne są silniki benzynowe i silniki wysokoprężne na olej napędowy. Występuję też silniki spalinowe zasilane gazem LPG, Metanem, Gazem Ziemnym i innymi paliwami. Każdy rodzaj paliwa który może zostać użyty do zasilania silnika spalinowego agregatu sprawia że w nazewnictwie agregatów prądotwórczych pojawiają się określenia typu agregat prądotwórczy gazowy. Rozwiązania z paliwami alternatywnymi do zasilania silników agregatów prądotwórczych stają się coraz bardziej popularne, np w związku z budową  biogazowni  np. na wysypiskach śmieci czy oczyszczalniach gdzie wykorzystywany jest tzw biogaz. Pojawiają się także jaskółki w postaci biogazowni budowanych przy fermach hodowlanych lub innej produkcji rolnej, gdzie w procesie fermentacji odpadów produkcyjnych produkowany jest gaz zasilający agregaty prądotwórcze, energia elektryczna w takich instalacjach produkowana jest na potrzeby własne, a czasami wykonywane są instalacje pozwalające na sprzedaż wyprodukowanej energii firmom energetycznym.

W wielu przypadkach stosowane są rozwiązania zapewniające odzysk ciepła z agregatu prądotwórczego. Pojawia się wtedy określenie KOGENERACJI agregat prądotwórczy kogeneracyjny wytwarza energię elektryczną i energię cieplną. Opłacalność tego typu inwestycji jest duża wszędzie tam gdzie podstawowym zapotrzebowaniem jest energia cieplna im więcej ciepła konieczne jest do funkcjonowania firmy, zakładu, instytucji tym większa jest szansa na wykorzystanie kogeneracji do wygenerowania znacznych oszczędności lub w sprzyjających warunkach zysków. Przykładem takich zastosowań są agregaty kogeneracyjne na wysypiskach śmieci lub oczyszczalniach ścieków oraz zakładu utylizacji śmieci w których bardzo często produktem ubocznym utylizacji może być paliwo do zasilania agregatów. Rozwinięciem agregatów kogeneracyjnych są agregaty trigeneracyjne w tym przypadku produktem jest prąd elektryczny, ciepło i/lub chłód. Opłacalność takiej inwestycji jest wysoka, niestety koszty uruchomienia takich rozwiązań są wysokie.

Wracając do podziału agregatów prądotwórczych, proponujemy podstawowy podział na agregaty prądotwórcze przenośne i agregaty prądotwórcze stacjonarne

  • Agregat Prądotwórczy Przenośny

    • agregat prądotwórczy jednofazowy – najczęściej zbudowany na bazie metalowej ramy ze zbiornikiem paliwa pozwalającym na krótki czas pracy, opcjonalnie wyposażone są układ AVR i podstawowe zabezpieczenia takie jak czujnik poziomu oleju lub wyłącznik przeciwprzeciążeniowy. Podstawowe modele nie posiadają często nawet licznika czasu pracy, a to dzięki takiemu licznikowi jesteśmy w stanie kontrolować przeglądy serwisowe, wymianę filtrów i oleju zgodnie z zaleceniami producenta. Kupując agregat przenośny decydujemy się czasami na kupno agregatu z silnikiem dwusuwowym często jest to mylnie pojmowana oszczędność. Zakup agregatu z takim silnikiem stawia nas przed koniecznością przygotowania dla niego specjalnej mieszanki paliwa. O wiele lepszym posunięciem jest zakup agregatu z silnikiem czterosuwowym który odwdzięczy się większą kulturą pracy i mniej skomplikowaną obsługą lub silnikiem diesla z mniejszym zapotrzebowaniem na paliwo.
      • rozruch ręczny
      • rozruch elektryczny
      • układ SZR
    • agregat prądotwórczy trójfazowy rozwiązania konstrukcyjne dotyczące przenośnego trójfazowego agregatu prądotwórczego są identyczne jak przy wersjach jednofazowych, najczęściej układ silnik/prądnica montowany jest do ramy na poduszkach wibroizolacyjnych. Bardzo rzadko stosowane są silniki dwusuwowe do napędu prądnic trójfazowych. Podstawowa zasada jakiej należy się trzymać przy planowaniu zakupu takiego agregatu – jeśli nie planujemy podłączania odbiorników trójfazowych – nie kupujemy agregatu trójfazowego. Dość uciążliwą dla użytkownika takiego agregatu jest sprawa mogącej się pojawić asymetrii obciążenia faz, która może doprowadzić do uszkodzenia agregatu lub odbiorników podłączonych do mniej obciążonych faz. Trzeba też pamiętać że nie można obciążać agregatu trójfazowego odbiornikiem jednofazowym ponad 60% mocy nominalnej agregatu.
      • rozruch ręczny
      • rozruch elektryczny
      • układ SZR
  • Agregat Prądotwórczy Stacjonarny

Agregat prądotwórczy stacjonarny nazwa może być myląca ponieważ wiele modeli agregatów stacjonarnych wyposażana jest na życzenie klientów w rozwiązania umożliwiające transport takiego agregatu. Są to przyczepki samochodowe lub specjalne układy jezdne do transportu np. po terenie zakładu, agregaty stacjonarne montowane są także na zabudowach samochodów dostawczych, samochodów ciężarowych lub  samodzielnych naczepach i kontenerach. Wszystkie te rozwiązania pozwalają na zapewnianie zasilania w miejscach w których występują niedobory mocy lub brak jest zasilania z sieci elektroenergetycznej. Wśród agregatów stacjonarnych tak jak wśród agregatów przenośnych spotykamy agregaty jednofazowe i trójfazowe. Wraz ze wzrostem mocy agregatu prądotwórczego coraz rzadziej występują agregaty jednofazowe i agregaty z silnikami benzynowymi. Agregaty stacjonarne bardzo często wykorzystywane są jako źródło zasilania awaryjnego w połączeniu z układami automatyki SZR i układami nadzoru agregatu. Producenci rozróżniają dwa tryby pracy agregatów prądotwórczych stacjonarnych tryb pracy ciągłej i tryb pracy awaryjnej, dla tych dwóch trybów pracy oferują zupełnie różne zasady udzielania gwarancji. W większości przypadków jest ustalony tak zwany czas pracy agregatu do wygaśnięcia gwarancji, więc kupując agregat do pracy awaryjnej z 5 letnią gwarancją musisz być świadomy że po przepracowaniu przez agregat np 1000h gwarancja wygasa i nie ma znaczenia fakt że kupowałeś go w przeświadczeniu że przez 5 lat będziesz zabezpieczony na wypadek poważniejszej awarii.

  • Agregat Prądotwórczy Himoinsa agregat prądotwórczy stacjonarny otwarty – zbudowany jest najczęściej na stalowej ramie pełniącej funkcję elementu nośnego całej konstrukcji. Wewnątrz ramy umieszczany jest zbiornik paliwa metalowy lub plastikowy w zależności od producenta. Silnik spalinowy wraz z prądnicą osadzony jest na wibroizolatorach aby zniwelować przenoszenie drgań zespołu napędowego.
  • agregat prądotwórczy stacjonarny obudowany zbudowany jest podobnie jak agregaty w wersji otwartej, elementem nośnym całej konstrukcji jest metalowa rama z poprzeczkami do której przymocowany jest zespół silnika i prądnicy. Tak jak w większości agregatów stosowane są poduszki wibroizolacyjne celem tłumienia drgań. Często sprzedawcy  informują nas że agregat obudowany jest tak naprawdę agregatem wyciszonym, prawda jest taka że agregat w obudowie spełnia większość norm emisji hałasu, ale mówienie że mamy do czynienia z agregatem wyciszonym jest błędne. Jeśli zależy nam na agregacie prądotwórczym wyciszonym sprawdźmy to dwa razy zanim podejmiemy decyzję o zakupie. Agregat wyciszony wyposażony jest nie tylko w obudowę ale specjalne maty wygłuszające, dodatkowe tłumiki czy specjalne kanały wentylacyjne niwelujące szum przepływającego powietrza. Wszystkie te dodatkowe rozwiązania informują nas że agregat spełni nie tylko normy dotyczące hałasu ale także nasze oczekiwania odnośnie tego jak cichy ma być agregat.

Jak dobrać moc agregatu ?

Ważną rzeczą z którą musi zmierzyć się potencjalny użytkownik agregatu prądotwórczego, jest dopasowanie mocy agregatu do obciążenia. W skrócie moc agregatu MUSI być większa niż łączny pobór przez podłączone urządzenia.  Wiele urządzeń ma na tabliczkach znamionowych podane wartości prądu rozruchowego, nie zaszkodzi sprawdzić jakie wartości podaje producent urządzenia. Oczywiście najbardziej wiarygodne są wyniki przeprowadzonych pomiarów obciążenia w czasie normalnej pracy i bazowanie na wartościach szczytowych. W celu uniknięcia błędów przygotowaliśmy dla was krótką listę w formie tabeli

Rodzaj obciążenia Mnożnik  mocy agregatu
 Silnik elektryczny startujący pod obciążeniem  X 9
 Silnik elektryczny połączony w gwiazdę  X 6
 Silnik elektryczny połączony w trójkąt  X 3
 Silnik elektryczny z falownikiem  X 1,6
 Grzałki grzejniki i inne obciążenie rezystancyjne  X 1,2
 Oświetlenie LAMPY SODOWE  X 5
 Zasilacz UPS  X 1,7
 Urządzenia elektroniczne  X 1,2

Nie polecamy ścisłego trzymania się wytycznych odnośnie doboru mocy agregatu. Trzeba pamiętać, że agregat będzie wtedy pracował na granicy swojej wydajności – oczywiście prąd rozruchu silników jest chwilowy i po rozruchu silnika obciążenie będzie oscylowało w granicach mocy znamionowej.  Wartość obciążenia 75% mocy generatora jest wartością najbardziej odpowiednią, zapewni nam proporcjonalne zużycie paliwa oraz długotrwałą i bezawaryjną pracę zasilania z agregatu prądotwórczego.