Zasilanie awaryjne

Zasilanie awaryjne

Co tak naprawdę możemy nazwać zasilaniem awaryjnym ? Czy UPS postawiony przy komputerze pozwalający na pracę 15 min po zaniku napięcia jest już zasilaniem awaryjnym czy nie ? Czy układ UPS wyposażony w baterie akumulatorów podtrzymujący zasilanie firmy przez 30 min sprawia że możemy mówić o zasilaniu awaryjnym ?

Same urządzenia typu UPS trudno jest nazwać zasilaniem awaryjnym choć często takie określenie jest stosowane przez producentów i dystrybutorów UPS. Często oferowane jako zasilanie awaryjne dla pieców CO, pomp wody, systemów solarnych, hydroforów ( małych mocy ), kominków z płaszczem wodnym.

Zasilanie awaryjne – to rozwiązanie które powinno umożliwiać funkcjonowanie firmy, domu lub innego obiektu do czasu powrotu zasilania podstawowego bez względu na okres trwania wyłączenia zasilania podstawowego. Do rozwiązania problemów z dłuższym brakiem zasilania stosuje się agregaty prądotwórcze. Rozwiązanie zasilania awaryjnego z zastosowaniem  agregatu prądotwórczego może być wyposażone w układ UPS lub działać bez układów podtrzymywania napięcia. Układy UPS czyli systemy zasilania bezprzerwowego powinny spełniać rolę zabezpieczającą wszędzie tam gdzie wymagana jest praca ciągła wrażliwych na zaniki zasilania urządzeń ( serwerownie, szpitale, stacje monitorujące, linie technologiczne, linie produkcyjne ). Układy UPS można stosować w systemie rozproszonym zabezpieczając np jedno lub kilka wrażliwych na zanik zasilania miejsc w danej lokalizacji lub systemie centralnym gdzie UPS korzystający z bloków akumulatorowych umożliwia podtrzymanie zasilania całej firmy do czasu uruchomienia agregatu lub zespołu agregatów prądotwórczych.

Każde z rozwiązań zasilania awaryjnego powinno być projektowane wg.  specyficznych wymagań lokalizacji w której zasilanie awaryjne jest niezbędne.