Agregaty Prądotwórcze Stacjonarne

Agregaty Prądotwórcze Stacjonarne

Agregaty Prądotwórcze Stacjonarne

to agregaty wykorzystywane do zasilania maszyn, urządzeń i wydzielonej sieci awaryjnej lub całych budynków. Występują w dwóch podstawowych wersjach jako otwarte lub w obudowie. Określenie agregat prądotwórczy w obudowie nie jest równoznaczne z określeniem agregat WYCISZONY. Agregat wyciszony wyposażony jest w dodatkowe kanały czerpni i wyrzutni powietrza oraz wysokiej klasy dodatkowy  tłumik co w połączeniu z wytłumieniem samej obudowy umożliwia używanie tego typu agregatów np. na planach filmowych.

Agregaty stacjonarne – nazwa ta jest dość umowna ponieważ ten sam agregat możemy umieścić np. na przyczepie samochodowej  i otrzymamy agregat prądotwórczy mobilny wykorzystywany np. przez firmy budowlano-remontowe do prac przy których moc zwykłego agregatu przenośnego nie będzie wystarczająca lub też agregat wykorzystywany do zapewnienia zasilania imprez i koncertów.

Silniki Najczęściej spotykane są silniki wysokoprężne o prędkości obrotowej 1500 obr/min zapewniającej uzyskanie częstotliwości 5oHz z prądnicy czteropolowej,  przy mniejszych mocach można także spotkać silniki benzynowe i diesla z prędkością obrotową 3000 obr/min w których wykorzystuje się prądnice 2 polowe. Prądnice Agregatu Stacjonarnego W zdecydowanej większości agregatów stacjonarnych występują obecnie prądnice z elektronicznym układem regulacji napięcia AVR.  Spotykane system wzbudzenia AREP – pomocnicze uzwojenie, SHUNT (bocznikowo) lub PMG stały generator magnetyczny. W lepszej klasy prądnicach występują także czujniki temperatury stojana, grzałki antykondensacyjne oraz dodatkowe filtry w układzie chłodzenia prądnicy.

Automatyka Agregatu

Agregaty mogą być wyposażone w tzw „ręczny rozruch” czyli kluczyk lub podstawowy sterownik z przyciskiem włącz / wyłącz, lub sterownik  zdolny do przyjęcia sygnału startu z zewnętrznego źródła. Niektórzy producenci mówią wtedy, że agregat posiada tzw. AUTOSTART i umieszczają na agregacie dużą naklejkę UWAGA SAMOSTART lub podobną.
Ostatnim rodzajem automatyki spotykanej w agregatach stacjonarnych jest tzw układ SZR składający się ze sterownika agregatu zdolnego do kontroli parametrów sieci energetycznej oraz układ wykonawczy w postaci styczników z blokadą mechaniczną i elektryczną  lub przełącznik sieć – agregat z napędem silnikowym, którego jedną z kilku zalet jest możliwość ręcznego przełączenia źródeł zasilania np. w przypadku awarii sterownika.

 


Biuro Handlowe – ul Bogusławskiego 24  60-214 Poznań 
tel. +48 616661216 biuro@agregaty-serwis.pl  link do naszego sklepu AgregatySerwis.PL